Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
3 posty 31 komentarzy

Blog modernizacyjny

Piotr Dwojacki - Dr ekonomii, menedżer. Zaangażowany w tworzenie Fundacji im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Moje komentarze

 • @Grzegorz Rossa.
  A to z kolei jest pogląd religijny :)
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • Ad. "samorządowe 1%"
  Ciekawa sprawa - ograniczanie praw finansowych przy sukcesywnym wzroście ilości obowiązków (niekiedy przejmowanych przez samorządy w związku z bezczynnością państwa).
  W latach 1936-37 przeprowadzana była przez rząd akcja oddłużania samorządów... Ale z zupełnie innych powodów. Należy się cieszyć, że współcześnie mamy względnie zdrowy system finansów samorządowych.
  Czy propozycja Rostowskiego to kolejna "wielka reforma rządu Buzka", którą aktualny rząd chce zakwestionować?
  Kowal zawinił, cygana wieszają
 • @Grzegorz Rossa.
  Śmieję się z zacytowanego poglądu - jest doktrynerski.
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @circ
  Pani minister jest szefową departamentów kompletnie zmarginalizowanych w strukturze Ministerstwa Infrastruktury, zajmujących się głównie bezpieczeństwem żeglugi.
  Należy wrócić do Min. Gospodarki Morskiej jako bardzo sensowengo pomysłu organizacji rządu.
  Regionalizacja Tuska - ciąg dalszy
 • Gdy...
  Gdy w latach 1945-47 Eugeniusz Kwiatkowski głosił potrzebę budowy kanału przez Mierzeję "w okolicach Kahlebrgu" (później Łysa Góra, obecnie Krynica Morska) motywował to potrzebą ożywienia gospodarczego Elbąga i Warmii - terenów, które były i przed wojną daleko biedniejsze od przyznanych Polsce w 1945 ziem na zachodzie.
  Jeszcze w latach 2008-09 płynęły do Polski liczne sygnały o zainteresowaniu portem w Elblągu ze strony Ukrainy i Białorusi. Białoruś już sobie poradziła - przez Niemen (żegluga) oraz autostradę (tiry) ma dogodne połączenie z portem w Kłajpedzie, który jednocześnie stał się portem tworzonej od 2010 roku białoruskiej marynarki handlowej.
  A Rosjanie znacząco pogłębili dojście do portu w Królewcu.
  * * *
  Jeśli dojdzie do budowy kanału, to będzie to inwestycja o lata spóźniona w stosunku do szans i potrzeb. Podobnie jak inwestycja w gazociągi łączące Polskę z Danią i złożami norweskimi. Będzie to argument, by jeszcze bardziej opóźnić te przedsięwzięcia.
  Regionalizacja Tuska - ciąg dalszy
 • @Grzegorz Rossa.
  "Bo 'sensownego programu inwestycji rządowych' nigdy nie było, nie ma i nigdy nie będzie."

  :)))
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @Grzegorz Rossa.
  "Nie za swoje, tylko za cudze. Tak potrafi każdy głupi."
  A taki, na przykład, Grabarczyk?
  Zupełnie poważnie mówiąc: sensowny program inwestycji rządowych (wraz z dobrym "montażem finansowym") chyba nam się od przedwojnia nie zdarzył.
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @Abegail
  "Jak zachęcić producenta/sprzedawcę do wiekszej produkcji/sprzedaży, kiedy on woli mniejszą i wystarczający zysk?"
  Zmniejszeniem urzędowych barier wejścia (koncesje, certyfikaty, pozwolenia itp.) - dzięki czemu mogą się pojawić kolejni dostawcy. A jeśli się nie pojawią, znaczy - bariery wejścia są w naturze branży, a obecnym firmom nie opłaca się konkurencja cenowa.
  Poza tym pojęcie "nieuzadaniony wzrost cen" oznacza niezgodny z prawem.*
  ___________________
  *koszt produkcji butelki Domestosa jest chyba niższy, niż 1 zł (zawartość + opakowanie); nie śmiem twierdzić, że cena 7 czy 8 zł za butelkę jest "nieuzasadniona" - uzasadniają ją choćby polityka cenowa producenta oraz akceptacja nabywców.
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @Abegail
  Nie ma istotnych powodów, by sytuację taką w ogóle rozwiązywać z poziomu polityki państwa czy aktywności urzędów. A już z pewnością nie przez administracyjne regulowanie cen.
  Chyba, że mamy do czynienia ze zmową producentów w celu zawyżenia cen (UOKiK "trenował" taką sytuację np. na cementowniach).
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @Abegail
  "Bez odpowiednich rozwiązań prawnych uczciwi kupcy nie przeżyją" - zgadzam się

  "znam przykład zniknięcia z rynku producenta, który został wyeliminowany, gdyż za tanio sprzedawał wysokiej jakości produkty" - to znaczy, że sam się wyeliminował (= popełnił samobójstwo biznesowe) i pewnie jeszcze ograbił wierzycieli. Jedna z podstawowych umiejętności w przemyśle odzieżowym to liczenie relacji cena / jakość. I wyciąganie stąd wniosków.
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @Abegail
  Zgadzam się z postulatem klarowności prawa i procedur. Więcej: jestem za prostotą rozwiązań.
  UCZCIWOŚĆ KUPIECKA (płacenie za świadczenia kontrahentów i pracowników) - pojawiają się instrumenty sprawniejszej egzekucji niektóych zobowiązań, np. e-sąd. Jednak kluczowe znaczenie ma tu etyka ludzi prowadzących biznes. Nie twierdzę, że osobnik zadłużony powinien sobie strzelać w łeb, ale świadome wyłudzanie pieniędzy powinno być bezwględnie karane.
  MONOPOLE - też jestem przeciwnikiem "konsolidacji" energetyki. Rząd PiS zrobił tu złą robotę, rząd PO chce być kontynuatorem myśli poprzedników.
  SKŁAD PRODUKTÓW - Smok Gorynycz dziś o tym ładny tekst na Nowym Ekranie napisał :)
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @Abegail
  W pierwszym wątku: "Najmniejsze nawet oszczędności Polaków powinny trafiać na konta w spółdzielczych kasach oszczędnościowych, Banku Pocztowym czy banku PKO BP" J.Kaczyński, 18 lutego 2010 [salon24]

  Co do drugiego wątku: państwo musi być gwarantem równości wobec prawa, stabilności i przestrzegania prawa - nie ma żadnych wątpliwości, że obecny stan, w którym interpretacje ministra finansów działają kilka lat wstecz i zagrażają istnieniu całych branż - to skandal.
  Zgadzam się też z poglądem, że państwo musi uczestniczyć w "budowaniu instytucjonalnego otoczenia rynku" - zresztą robi to od lat, czasem nieudolnie (Agencja Rozwoju Przemysłu), czasem z sukcesem (UOKiK).
  Szara strefa w Polsce jest eliminowana z niekorzyścią dla bogactwa Polaków i aktywności gospodarczej w ogóle, a do tego generuje zbędne koszty (np. odszkodowania dla właścicieli "automatów o niskich wygranych").
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @Niegdysiejszy
  "specjalnością dzisiejszych czasów jest chyba jednak 'wyrób prawdopodobny', czyli podobny do prawdy. (...) I nie jest to chyba cecha jedynie III RP."

  To na ziemiach naszych trwa dużo dłużej!
  Wyrób wódkopodobny
 • "I w kryzysie nie damy się"
  - tak brzmiało hasło Zakładów Przemysłu Cukierniczego "Bałyk" z czasów stanu wojennego. Było eksponowane na wyrobach czekoladopodobnych. Niestety, współcześnie mamy do czynienia z regresem jakości produktów. Znalezienie w sklepie czekolady nie jest łatwe, podobnie z wędlinami.
  Jeśłi widzę "napój 30%" to przypomina mi się wizja wódki bezalkoholowej.
  Wyrób wódkopodobny
 • @Mariovan
  Przemysł cukrowniczy jest dla mnie wielką tajemnicą - nigdy nie zajmowałem się tą branżą i nie umiem się w żaden sposób wypowiedzieć na ten temat.

  Co do ratowania stoczni - polecam tekst Marka Błusia "Porzucone stocznie": http://2x20.salon24.pl/253903,porzucone-stocznie
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @torqemada
  "Przywołanie E.Kwiatkowskiego - symboliczne (...) jest to symbol sposobu myślenia o gospodarce jako narzędzia służącego pomyślności ogółu"
  Zgadzam się. Choć wycinkowych analogii można znaleźć sporo.

  "Obecnie realizowany model rozwoju
  gospodarczego (...) praktycznie
  zamknie wszelkie możliwości rozwojowe kapitału społecznego, na poziomie robo-konsumentów."
  Dla znacznej części społęczeństwa te możliwości już są zamknięte co najmniej na pokolenie.
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @Andy-aandy
  Ad.1. Per saldo (dotacje UE / składka) wychodzimy na tym dobrze (póki co). Nie umiem ocenić korzyści i kosztów pośrednich związanych z UE. Hasła wyjścia z UE nie ma ani u mnie, ani u J.Kaczyńskiego, ani w kręgach władzy państwowej.

  Ad.2. Taryfy celne 1989/90 miały dramatyczny skutek dla wielu firm, w tym w pierwszej kolejności takich, które i tak nie miałyby sensu ekonomicznego (większość firm przemysłu elektronicznego czy lekkiego). Mnóstwo kapitału startowego zdobyły wówczas małe firmy importujące ciuchy i rtv, a działające na podstawie Ustawy Wilczka.
  Sprawa wyższości "terapii szokowej" nad ew. łagodnym przejściem nie zostanie rozstrzygnięta.

  Ad.3. Udział banków krajowych w sektorze jest za mały. Jednak nie sądzę, by kupowanie WBK za zbyt duże pieniądze miało sens.
  Ale dobrze, że Polskę ominął kryzys bankowy - wtedy mielibyśmy wprawdzie dużo banków państwowych (upaństwowionych), ale za to w tragicznej sytuacji kapitałowej.
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @Grzegorz Rossa.
  "A oryginał trafiony?"

  Jak najbardziej. Szczególnie sukces w wojnie celnej, handlu międzynarodowym i COP.
  Wątpliwości można mieć co do:
  - budowy Zagłębia Borysławskiego (ostatecznie znalazło się poza Polską, Gazprom szczycił się tym, że był pierwszym dostawcą gazu dla Polski - właśnie stamtąd),
  - stabilnego kursu wymiany złotówki (do tej pory są tacy, któzy twierdzą, że Kwiatkowski powinien doprowadzić do dewaluacji złotówki, on wszelako uważał ten pomysł za nieetyczny).
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • @Marek Kajdas
  Dziękuję za zainteresowanie. Fundacja Kwiatkowskiego nie będzie związana z żadną partią. Wynika to zarówno z życzenia rodziny, jak i specyfiki działalności i dorobku E.Kwiatkowskiego.
  Patriotyzm gospodarczy, czyli kapitalizm bez kapitału
 • .
  Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Mościach (obecnie Z.A. Tarnów S.A.) zdążyła się napracować.
  "Ekolodzy" do gnoju!

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031